2021News

#NZWF21 Finalists

#NZWF21 Award Nominees

We’re thrilled to be able to announce our 2021 award contenders,
and look forward to finding out who wins what at #NZWF21.

Keep an eye on our social media channels for all further announcements and info.

@NZWebFest on
FACEBOOK    |    TWITTER    |    INSTAGRAM

 
The #NZWF21 award nominees are…

BEST ANIMATED SHOW
(OPEN)

A Single Moment
Deluxe Motion
Forest League
The Dump
My Pride
The Adventures of Zé

 

BEST PILOT
(INTERNATIONAL)

Colour Blind
Lower East Asides
Slim & Ren
The Night Cashier
Theater People presents “Their Town”
Viterbium

 

BEST DIRECTOR
(INTERNATIONAL FACTUAL)

Jennifer Monk
30 Days Till I Meet Her
Marc-Aurèle Vecchione
Bboys & Bgirls Africa
Ghina Abboud, Marie Rose Osta, Amar Sokhen, Bachir Asmar, Jean Pierre Abdayem, Gilbert Karam, Valentina Khawand, Aline Ouais, Sherine Raffoul
I Am Beirut
Iacopo Patierno
Italia Sicilia Gela
Kenneth Cheong, Victor Manggunio
Tiny Garden
Stephanie King
Voices of the River

 

BEST SHOW
(INTERNATIONAL FACTUAL)

30 Days Till I Meet Her
Atunko Ilu Oba De Min
Freedom Farm Sanctuary
I Am Beirut
Voices of the River
When The Shifts Change

 

BEST ENSEMBLE
(INTERNATIONAL NARRATIVE)

Block Watch
Detention Adventure
Doctor Faustus
Incoming: Words of War
Like in Movies
Maestra Veneno
Pumpkin
Shakespeare Republic: #AllTheWebsAStage
Skeleton Crew
Whisper Naked Shadow

 

BEST ACTOR
(INTERNATIONAL NARRATIVE)

Doyoung
Café Midnight
Helmut Mooshammer
Can’t Stay, Can’t Go
Cameron Rhodes
Colour Blind
Tim Spencer
Ding Dong I’m Gay
Atsushi Ogata
Lost & Found Cowboy
Miguel Perez
Shakespeare Republic: #AllTheWebsAStage
Anton Figurovsky
The Misanthrope

 

BEST ACTRESS
(INTERNATIONAL NARRATIVE)

Sofia Zallio
Bizi Txarra
Tatyane Meyer
Brazzy Jazzy
Yang Ge
Can’t Stay, Can’t Go
Mariana Lewis
Changes
Irlande Côté
Claire and the Elderly
Chelsey Mart
Long Island South Shore
Hong Ji Yoon
Looloolala Pawnshop
Lisa Fanto
Love, Guns & Level Ups
Caris Vujcec
Pepper: Ricochet
Sofia Banzhaf
The Communist’s Daughter

 

BEST WRITER
(INTERNATIONAL NARRATIVE)

Camilla Carandino, Fabio de Lima, Marina Burdman, Mariana Dias
Bewildered
Melissa Malone, Theresa Labreglio
Block Watch
Quentin Lewis
Changes
Joshua R. Pangborn
Demon Doctor
Alexandre Paes Leme
Fake Live
Martijn Winkler
Heat
Yoh Komaya
Like in Movies
April Audia, Cat Torres
Long Island South Shore
Clara Altimas, Kaveh Mohebbi, Leah Cameron, Peter Murphy, Spencer Thompson, Waneta Storms
The Communist’s Daughter
Nora K
Whisper Naked Shadow

 

BEST DIRECTOR
(INTERNATIONAL NARRATIVE)

Theresa Labreglio
Block Watch
Steve Becker
Brazzy Jazzy
Martijn Winkler
Heat
Kerry Drumm
Incoming: Words of War
Atsushi Ogata
Lost & Found Cowboy
Kate Green
NarcoLeap
Caris Vujcec
Pepper: Ricochet
Sally McLean
Shakespeare Republic: #AllTheWebsAStage
Stuart Kiczek, Joshua R. Pangborn
Skeleton Crew
Leah Cameron
The Communist’s Daughter

 

BEST SHOW
(INTERNATIONAL NARRATIVE)

Claire and the Elderly
Detention Adventure
Heat
Long Island South Shore
Looloolala Pawnshop
Love, Guns & Level Ups
NarcoLeap
Shakespeare Republic: #AllTheWebsAStage
The Communist’s Daughter
Whisper Naked Shadow

 

BEST PILOT
(NZ)

Boyfriend
Chloe and the Crash Test
The Handy Circle

 

BEST DIRECTOR
(NZ FACTUAL)

Alexander Gandar
100 Year Forecast
Willy McKee
Furthest Frontier
Rebecca Cameron
Inside Outside
Lisa Taouma
Marks of Mana
Madeleine Chapman
Scratched
Piata Gardiner-Hoskins
The Single Object

 

BEST SHOW
(NZ FACTUAL)

100 Year Forecast
Inside Outside
Scratched
The Collective
The Single Object
Untold Pacific History

 

BEST ENSEMBLE
(NZ NARRATIVE)

Ahikāroa
Hair Of The Wolf
Joint Venture
Kura
Millennial Jenny
Rickety Banter: The Bad Cowboy

 

BEST ACTOR
(NZ NARRATIVE)

James French
Hair Of The Wolf
Josh Thomson
INSiDE
Dahnu Graham
Kura
Lionel Wellington
Kura
Emmett Skilton
Millennial Jenny

 

BEST ACTRESS
(NZ NARRATIVE)

Turia Schmidt-Peke
Ahikāroa
Elsie Polosovai
Hiama
Morgana O’Reilly
INSiDE
Christel Chapman
Joint Venture
Holly Shervey
Millennial Jenny
Frankie Adams
Teine Sa

 

BEST WRITER
(NZ NARRATIVE)

Annette Morehu, Cian Elyse-White, Joss King, Onehou Strickland, Todd Karehana, Wayne Hotu
Ahikāroa
Dan Musgrove, Kura Forrester, Nic Sampson, Shoshana McCallum, Thomas Sainsbury
INSiDE
Fiona Armstrong, Jonathan James, Travis Graham
Joint Venture
James Watson, Vince McMillan
Kura
Brian Burstein, Emmett Skilton, Holly Shervey
Millennial Jenny
Josh Hunter
Rickety Banter: The Bad Cowboy

 

BEST DIRECTOR (NZ NARRATIVE)

Te Manawanui Rawiri, Kiel McNaughton, Puti Simich, Miriama McDowell
Ahikāroa
Matasila Freshwater
Hiama
Peter Salmon
INSiDE
Vince McMillan
Kura
Emmett Skilton
Millennial Jenny
Mario Faumui
Teine Sa

 

BEST SHOW
(NZ NARRATIVE)

Ahikāroa
Hiama
INSiDE
Kura
Millennial Jenny
Teine Sa

 

ALUMNI AWARDS

No nominees are announced, but
all creators who have shows selected
for this edition and at least one previous edition
of NZ Web Fest are considered
for our Alumni Awards
in the following categories:
International Factual
International Narrative
NZ Factual
NZ Narrative

Winners are announced at the awards ceremony